Sławomir Wojtkowski


filozof, etyk, strateg, badacz i wielbiciel reklam

Trzy freeboardy przed moim domem… w styczniu 2011

Trzy freeboardy przed moim domem w styczniu 2011 r.

Interesujący zestaw. Mimo, że to styczeń 2011, czuć tu jeszcze powiew Świąt Bożego Narodzenia AD 2010. Coś nieruchawy ten nasz outdoor… Życzenia składa ciągle KEN Center, lokalne ursynowskie centrum handlowe; do kupna aparatu fotograficznego w zestawie z torbą (w świątecznym prezencie?) namawiają w kampanii partnerskiej Nikon i jego dystrybutorzy ABfoto i Fotojoker; natomiast Palikotowi po tym świętym czasie wyrosły anielskie skrzydła. Mamy więc dwie reklamy komercyjne, a nawet wprost handlowe, i jedną polityczną.

Ruch Poparcia Palikota - gospodarka jest najważniejsza - reklama

Najciekawsza jest ta ostatnia, bo (a) pojawia się w czasie poza kampanią wyborczą, co jest w Polsce rzadkością, (b) zaskakuje lapidarnością przekazu (nawet kiedy przesłanie budzi opory) i prostotą formy, ( c ) jest najbardziej kreatywna i to właśnie ona najsilniej z tego zestawu przyciąga uwagę. Prosty, „nieprzegadany” projekt graficzny, czysta biel i ożywczy pomarańcz załatwiają resztę. Wystarczy kilka 3-5 sekund, żeby zapoznać się z przesłaniem. Czy to uratuje Ruch poparcia Palikota przed dalszym spadkiem poparcia – wątpię. W polityce, na szczęście, nie ma tak łatwo. Ale oryginalność przekazu, szczególnie jak na reklamę polityczną – warto docenić i zapamiętać.

galeria KENCENTER - wesołych świąt - reklama

Na tym tle reklamy komercyjne wypadają słabo: szczególnie banalne i wyświechtane motywy świąteczne KEN Center: opakowania prezentów, świąteczne ciasteczka czy choinki na nikim nie robią wrażenia, szczególnie kilka tygodni po Świętach.

ABFOTO, Nikon D90 z Nikkor 18-105VR - reklama

Nieco lepszy, bo próbujący przekazać więcej użytecznych informacji (cena!) i sprytny kolorystycznie (najsilniejszy dla ludzkiego oka kontrast czerni i żółci), choć banalny w części ilustracyjnej (packshoty) jest wielkoformatowy plakat Nikona – pytanie tylko, czy promocyjna cena jest nadal aktualna?

Komentarze:

Wypowiedz się


 

-->