Sławomir Wojtkowski


filozof, etyk, strateg, badacz i wielbiciel reklam

Najdłuższy słup ogłoszeniowy w Polsce

Banner Grupy Żywiec S.A., promujący nową butelkę jasnego pełnego piwa Żywiec, jest dziś najdłuższą reklamą zewnętrzną w Polsce. Zawisł na początku czerwca 2011 roku w Krakowie na północnej elewacji budynku, który kiedyś był hotelem Forum.

Najdłuższa reklama piwa Żywiec

Imponująca nie tylko rozmiarami reklama Żywca. [foto: sw]

Część ilustracyjna reklamy przedstawia panoramę Beskidu Żywieckiego w otulinie którego dostrzec można malowniczo położone niewielkie miasto, słynące głównie z wieloletniej tradycji produkcji złocistego napoju marki – jak zapewnia producent – „znanej na całym świecie”. Arcyksiążęcy Browar w Żywcu założono ponad 150 lat temu, ale historia stanowi zaledwie punkt odniesienia i delikatnie zaznaczone informacyjne tło przekazu. Hasło „Od zawsze z Żywca. Od dziś w nowej butelce.” mówi wszystko. Celem reklamy jest wprowadzenie na rynek nowego opakowania – butelki, która ma mniejszą od dotychczasowej etykietę papierową, ale zawiera zarys budynków browaru odlany bezpośrednio w szkle. Teraz już nawet bez papierowej etykiety będzie wiadomo, że to butelka po Żywcu.

Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec Najdłuższa reklama piwa Żywiec

Hotel Forum w Krakowie miał być dumą PRL. Budowano go przez ponad 10 lat. Fundamenty wylano jeszcze za Gierka (1978), a oddano do użytku na kilkanaście miesięcy przed upadkiem państwa ludowego, niedługo przed przełomem ustrojowym 1989 roku. Dwustusiedemdziesięcioośmiopokojowy budynek, którym zarządzał początkowo Orbis, kilkukrotnie zmieniał właścicieli. Zamknięto go w 2002 roku, jak głosiła plotka, z powodu złego stanu konstrukcji nośnej. Krakowski nadzór budowlany zaprzecza jednak tym informacjom.

Obecnie w budynku znajduje się… tor deskorolkowy, park paintballowy i… dancing ze striptizem. Spółka (ze słoweńskim kapitałem) Wawel-Imos, obecny zarządca, chce hotel zburzyć, a w jego miejsce postawić kompleks budynków: biurowce, apartamentowce i nowy hotel.

Póki co jednak północna elewacja budynku – ta widziana od strony Wisły i bulwarów wiślanych – jest najdłuższym w Polsce (a może i w Europie) nośnikiem reklamy zewnętrznej. To tu właśnie, w czasie żałoby narodowej po katastrofie smoleńskiej, wisiał kontrowersyjny „Zimny Lech”, zmieniony później na reklamę napoju izotonicznego Oshee z hasłem „O żyj i zwyciężaj”.

Swego czasu gruchnęła wieść, że studenci krakowskiej PWST chcą zebrać sto tysięcy złotych i na miesiąc odsłonić budynek z reklam. Stosunkowo niedawno, co prawda nie dzięki żakom, a ze względu na planową zmianę bannerów reklamowych, można było przez kilka dni oglądać zwykłą, prawdziwą, surową elewację hotelu Forum!

[sw, czerwiec 2011]

Polecam ciekawy site poświęcony budynkowi hotelu Forum (zawiera zdjęcia elewacji bez reklam!) oraz krótki tekst o innych reklamach wielkoformatowych w stolicy Małopolski: Jesienne krakowskie megaboardy.

Komentarze:

Wypowiedz się


 

-->